Wynajem aut Rzeszów

Wypożyczalnia samochodów

Telefon: 881 234 166

Wiosenne porządki w samochodzie

Jakie wiosenne porządki trzeba zrobić w aucie po zimie? Właśnie podczas tej pory roku auto dostaje najbardziej w kość. Jeśli na wiosnę zafundujemy mu odświeżenie i regenerację, będzie aż do końca sezonu odwdzięczał się płynną i komfortową jazdą. Co więc koniecznie należy po zimie zrobić i w jakiej kolejności? Podpowiadamy, jakie porządki w aucie są konieczne na wiosnę.

Podwozie – Twój nr1 po zimie

Wiele osób skupia się na wyglądzie zewnętrznym auta. Jednak to jego najbardziej ukryta część, a mianowicie podwozie stanowi podstawę jego zdrowego funkcjonowania. Kiedy już więc umyjemy dokładnie auto z resztek soli, piasku i błota, należy oczyścić jego podwozie. Trudno się do niego dostać, a czasami lepiej użyć do mycia kanału czy najazdu. Dokładne oczyszczenie podwozia pozwala uchronić je przed korozją. Można do tego użyć zwykłej szczotki, ale też myjki ciśnieniowej. Musimy jednak pamiętać, by przy okazji z rozmachu nie zalać elektroniki komory silnikowej.

Hamulce – koniecznie je sprawdź po zimie

W zimie wiele zanieczyszczeń wchodzi w okładziny i tarcze hamulcowe, przez ich zużycie szybciej postępuje. Może dojść do ich uszkodzenia nawet w przypadku, kiedy niedawno zostały wymienione. Płyn hamulcowy w dodatku pochłania wilgoć, a w okresie jesienno-zimowym jest jej aż nadmiar. Trzeba więc skontrolować parametry płynu hamulcowego na wiosnę, aby hamulce były w pełni sprawne. Można to zrobić za pomocą miernika temperatury wrzenia. Pierwszym sygnałem, że jest coś nie tak z płynem hamulcowym jest sytuacja, kiedy napotykamy na miękki pedał hamulca.

Karoseria do oczyszczenia z piasku i błota

Teraz pora na oczyszczenie karoserii, która jest pełna piasku, błota, kurzu i soli po zimie. Najpierw jednak trzeba kilka razy spłukać warstwę brudu, inaczej ostrymi drobinkami można porysować auto i tym samym zamiast je uprzątnąć, martwić się z kolei rysami na lakierze. Myjka ciśnieniowa lub zwykły wąż ogrodowy świetnie się tutaj sprawdzą. Następnie można przejść do konkretnego mycia auta, szczotką lub gąbką. Po dokładnym umyciu lakieru, ważne jest jego zabezpieczenie. Woskowanie auta ochroni lakier przed słońcem, a także ułatwi mycie w przyszłości, bo brud tak do niego nie przywrze.

Pora na wnętrze              

Gruntowne odkurzanie wnętrza, a może nawet pranie tapicerki to konieczność po zimie. Obowiązkowo umyj dywaniki, które się w nim znajdują, a na których osiada cały brud z butów. Następnie pozbądź się z auta wilgoci – jest przyczyną rozwoju bakterii, jak i innych sytuacji utrudniających jazdę np.: parowania szyb w aucie. Wykorzystaj do tego ciepłe dni i po prostu wywietrz w ich trakcie samochód. Umyj też kokpit i części przy drzwiach, a najlepiej natrzyj specjalnym preparatem w spray’u lub mokrych ściereczkach. Wymień też zapach w aucie albo go zakup – warto zachować świeżość auta na jak najdłużej.

Kontrola klimatyzacji

Klimatyzacja jest tak naprawdę ważna przez cały rok, bo nawet w zimie pozwala dzięki suchemu nadmuchowi walczyć z wilgocią. Jednak im będzie się robiło cieplej, tym ważniejsza stanie się jej rola w aucie, ponieważ pozwoli na komfortową jazdę w optymalnej temperaturze. Nie zapomnij więc sprawdzić jej stanu już na wiosnę. Przyda się również raz na jakiś czas ozonowanie, by oczyścić cały układ z drobnoustrojów i powietrze było bezzapachowe i czyste.