Wynajem aut Rzeszów

Wypożyczalnia samochodów

Telefon: 881 234 166

Samochód automat – poznaj go od podstaw

Za zakupem samochodu w automacie przemawia wiele zalet, a tą najczęściej wymienianą jest wygoda prowadzenia auta. Automatyczna skrzynia biegów poprawia komfort jazdy, chociaż nie każdemu oczywiście przypadnie ona do gustu. Jeśli zastanawiasz się, czy samochód w automacie będzie dla Ciebie odpowiedni, przeczytaj przygotowane o nim informacje. Kilka akapitów może dla Ciebie być pomocnych, a na pewno już pozwoli poznać lepiej samochód automat.

Nowy komfort jazdy

Automat zapewnia komfort jazdy niemal cały czas. Wiele kierowców przyznaje, że kiedy raz wypróbują samochód z automatyczną skrzynią biegów, to nie chcą już wracać do skrzyni manualnej. Jednak niektórzy po prostu lubią zmieniać biegi w samochodzie i uważają to za kluczowe podczas jazdy – prawdziwy symbol czterech kółek. Przyzwyczajenie nawet sprawia, że niechętnie siadają do automatu, nie chcą się dać przekonać. Każdy kierowca przyzna jednak, że samochód automat to większa wygoda. Mniej angażuje podczas jazdy, a osoby, które niespecjalnie lubią zmienianie biegów, docenią to, że zostaną od niej uwolnione. Zwłaszcza jazda w korkach potrafi irytować kierowców. Wymaga bowiem ciągłego operowania skrzynią biegów, a w automacie wystarczy przesunąć dźwignię do przodu i tylko naciskać pedał gazu i hamulca. Płynniejsze jest także wyprzedzanie samochodów. Wystarczy docisnąć gaz, aby wykonać manewr, nie zmieniając ustawień biegów. Skrzynia automatyczna robi to za nas.

Podsumowując więc – samochód z automatyczną skrzynią jest szybszy, płynniejszy, wygodniejszy i inteligentniejszy. Można z jego pomocą oszczędzić na paliwie, wybierając nowoczesne tryby jazdy lub też wyjątkowo szybko poruszać się na drogach, oczywiście tych, które na to pozwalają.

Oznaczenia automatu

Najczęściej na dźwigni zmiany biegów znajduje się zestaw tych samych liter. Są one skrótami angielskich słów. D-drive, oznacza jazdę w przód, R-reverse, to symbol cofania, P-park, to tryb parkingowy blokujący koła, a N-neutral, to bieg neutralny, kiedy koła nie są napędzane, ale mogą się obracać. W najnowszych modelach aut zdarzają się również inne tryby np.: ekonomiczny lub sportowy. Wszystko zależy więc od danego typu auta i roku jego produkcji. Skrzynia automatyczna jest zatem bardzo prosta, po prostu wybieramy D lub R do najczęściej wykonywanych czynności – jazdy w przód i w tył.

Mało awaryjny, ale…

Samochód w automacie jest ponadto o wiele mniej awaryjny, ponieważ mniej podzespołów ma szansę się zepsuć. Za to także bywa doceniany wśród kierowców. Niestety jeśli już się zepsuje, wymaga kosztownych napraw i to odczytywane jest na minus. Automatyzacja skrzyni biegów, podczas awarii wymusza wymianę części albo na nowo programowanie komputera. Konieczna jest więc wizyta w serwisie, gdzie profesjonalnie zajmą się naszym samochodem w automacie. To jednak, choć dość poważna, to jedna z nielicznych wad, jakie można znaleźć w samochodzie automacie.

Tych kilka informacji o automacie potrafi często przekonać do jego kupna. Decyzja należy oczywiście do Ciebie, bo jak wiadomo, każdy ma inne preferencje, szczególnie jeśli mowa o tak ważnej inwestycji, jak zakup samochodu. 

Rezerwacja samochodu!!!

Rezerwacja ONLINE!!!