Wynajem aut Rzeszów

Wypożyczalnia samochodów

Telefon: 881 234 166

Jakie są rodzaje poduszek powietrznych?

Kiedy samochód ulega kolizji, automatycznie włącza się poduszka powietrza i napełnia, aby złagodzić skutki uderzenia. Jak to się dzieje, że samochód ją uruchamia i jakie są rodzaje takich poduszek? Pewnie nawet nie wiesz jaka poduszka znajduje się w Twoim samochodzie. Przedstawiamy więc kilka faktów na temat poduszek powietrznych, które nieco rozjaśnią temat i pozwolą zrozumieć jak działa ich mechanizm oraz jakie rodzaje poduszek produkowane są obecnie i umieszczane w pojazdach.

System ACU – tak działa Twoja poduszka bezpieczeństwa

Za działanie poduszki powietrznej odpowiada system ACU (Airbag Control Unit). Cały proces wyrzutu poduszki oraz jej napełnienie powietrzem kontrolowany jest przez składający się na niego akcelerometr, żyroskop, czujnik ciśnienia oraz czujniki układu siedzeń, a także komputer, który nad wszystkim panuje i decyduje, kiedy dokonać wyrzutu poduszki powietrznej i zacząć ją wypełniać. Specjalny sterownik komputera pokładowego steruje całą akcją i dba o nasze bezpieczeństwo podczas uderzenia, nie ważne czy zderzymy się z innym samochodem czy co uderzy w nas np.: piłka rzucona przez dziecko albo ptak.

Proces napełniania poduszki powietrzem

Myślisz, że Twoja poduszka powietrzna nadmuchiwana jest sprzężonym powietrzem? Otóż nie. To trwałoby zbyt długo w przypadku niebezpiecznej sytuacji. System ACU inicjuje zapłon ładunków pirotechnicznych, które momentalnie wyrzucają poduszkę i ją nadmuchują w wyniku eksplozji. Brzmi groźnie? Nie martw się, cały proces jest odpowiednio kontrolowany i nie stanowi sam w sobie żadnego zagrożenia. Poduszka nie napełnia się też na stałe. Pod koniec napełniania dochodzi do ujścia powietrza, aby nie ucierpiała osoba siedząca bezpośrednio przy poduszce. Czasami może dojść jednak do podrażnienia oczu lub układu oddechowego, co jest jednak chwilowe. Co więcej poduszka może zostać wystrzelona z mniejszą lub większą siłą, o tym również decyduje komputer, a analizując powagę wypadku.

Rodzaje poduszek powietrznych

Najczęściej w samochodach umieszczane są poduszki frontowe, które montuje się na przodzie pojazdu. Przeznaczone są one dla kierowcy oraz pasażera z przodu. Pierwsza z nich wystrzeliwana jest z kierownicy, druga natomiast z deski rozdzielczej. Innym rodzajem poduszek powietrznych są Side Air Bags, które chronią głowę i tułowie pasażerów. Poduszki SAB to poduszki boczne, poduszki klatki piersiowej, boczne kurtyny powietrzne głowy. W niektórych samochodach są montowane również poduszki chroniące kolana, kurtyny tylne oraz centralne poduszki zabezpieczające podróżujących przy uderzeniu w bok samochodu. Oto cały pakiet, który nas chroni podczas jazdy.

Poduszki powietrzne w używanym samochodzie

A skąd wiadomo czy w używanym samochodzie zostały już wystrzelone poduszki powietrzne? Mogą o tym świadczyć przebarwienia deski rozdzielczej, uszkodzone są podłużnice, co oznacza wypadek samochodu, kiedy kontrolka ciśnienia oleju gaśnie w tym samym momencie, co odpowiadająca za prawidłowe działanie poduszek albo kiedy zauważysz ślady ściągania panelu kierownicy albo montaż zaślepek śrub np.: ich inny kolor.